Znalazłem dzikie zwierzę potrzebujące pomocy. Gdzie się zgłosić?
Na TEJ STRONIE znajdziesz wykaz ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt zatwierdzonych przez GDOŚ. Skontaktuj się z najbliższym z nich, który przyjmuje dane zwierzę. Pamiętaj, że kontakt z ośrodkami może wymagać do Ciebie cierpliwości, ze względu na dużą liczbę pacjentów, którym codziennie pomagamy.
Czy odbierają państwo zwierzęta, czy też trzeba je do was dowieźć?
Utrzymujemy się wyłącznie z darowizn, co w połączeniu z brakiem czasu (opieka nad zwierzętami w ośrodku i schronisku pochłania znaczną cześć naszej doby) uniemożliwia nam odbiór zwierząt. W skrajnych przypadkach staramy się zorganizować transport, jednak nie zawsze jest to możliwe – należy mieć także na względzie, że jest to transport przez naszych wolontariuszy, dlatego trudno określić jego czas. Zdecydowanie najlepszą metodą jest transport zwierząt wprost do naszego ośrodka w Błędowie – dzięki temu przyszły pacjent nie traci czasu, od którego czasem zależy jego życie.
Rozmawiałem z państwem i wiem już, że mogę przywieźć zwierzę do Błędowa. W jakich godzinach mogę to zrobić?
Jesteśmy w ośrodku codziennie, jednak preferowany jest wcześniejszy kontakt SMSowy, aby uprzedzić nas o planowanej godzinie państwa przyjazdu. Najlepsze godziny to 11-20. W skrajnych przypadkach prosimy o kontakt.
Znalazłem na łące małą sarenkę. Jest zupełnie sama, czy powinienem ją zabrać?
O ile znalezione zwierzę nie jest ranne lub wyraźnie osłabione, należy je zostawić - absolutnie nie dotykać! Sarny pozostawiają swoje młode w bezpiecznym miejscu i wracają do nich na czas karmienia. To normalne zachowanie i najprawdopodobniej do znalezionego przez ciebie malucha wkrótce przyjdzie mama, która je nakarmi.
Mam przywieźć do was/ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt ptaka. Czy zanim to zrobię, powinienem go nakarmić lub napoić?
Najbezpieczniej jest tego nie robić. O ile ptak nie zostaje u Ciebie dłuższy czas, nie zaszkodzi mu brak karmienia i pojenia. Dodatkowo próbując napoić ptaka bardzo łatwo jest zalać mu wodą płuca – najlepiej więc nie ryzykować. Karmienie wymaga zaś pewnego rozpoznania gatunku i wieku zwierzaka – czym innym żywi się wrona, a czym innym jaskółka, inna jest dieta pisklęcia, a inna podlota i dorosłego ptaka. Podanie niewłaściwego pokarmu może poważnie zaszkodzić zwierzęciu.
Znalazłem na ziemi jerzyka. Co robić?
Jerzyki to ptaki, które większość życia spędzają w locie. Jeżeli znajdują się na ziemi, należy im pomóc – przez specyficzną, przystosowaną do ciągłego lotu budowę ciała, ptaki te nie są w stanie wzbić się w powietrze gdy raz upadną. Zazwyczaj pomaga podniesienie i lekkie „podrzucenie” ptaka, by mógł odlecieć (patrz filmik poniżej). Jeśli mimo to ptak nie odlatuje, jest osowiały, ma zamknięte oczy, skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem pomagającym ptakom (wykaz znajdziesz TU, pamiętaj, że dany ośrodek musi mieć wpisane „ptaki” w zakres gatunków, którymi się zajmuje)
Czy można do was przyjechać by wyprowadzać psy na spacer?
Tak, nasze psy będą bardzo szczęśliwe gdy zabierzecie je na spacer 😊 Zawsze prosimy jednak o wcześniejszy kontakt.
Próbuję się do was dodzwonić od rana, ale wciąż nie odbieracie…
Przepraszamy, ze względu na dużą ilość pracy a także stałe problemy z zasięgiem, najlepiej pisać do nas SMSy.
Czy przyjmujecie studentów na praktyki?
Tak, zawsze z radością witamy praktykantów 😊 Pamiętajcie jednak, że poznacie u nas pracę w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt/schronisku od podszewki – czekają was kły, pazury, trud, ale też ogromna satysfakcja i przede wszystkim: duuużo sprzątania! Więcej informacji znajdziecie tutaj: >PRAKTYKI
Chciałbym adoptować od was psa/kota. Jak wygląda proces adopcji?
Pierwszym etapem jest ankieta adopcyjna (znajdziesz ją TUTAJ). Wypełnienie jej i przesłanie nam to pierwszy krok do udanej adopcji. Po pozytywnym zweryfikowaniu przesłanej ankiety, skontaktujemy się z Tobą i przeprowadzimy wizytę przedadopcyjną. Więcej szczegółowych informacji odnośnie adopcji znajdziesz TUTAJ
Skontaktowałem się z wami i umówiłem na przywiezienie dzikiego zwierzęcia. Jak powinienem je zabezpieczyć na czas transportu?
Jeśli to ptak: pamiętaj o zasadzie „trzy razy C” czyli CIEPŁO-CICHO-CIEMNO. Ptaka możesz transportować w odpowiednim do jego rozmiarów kartonowym pudełku, zabezpieczonym od góry i wyposażonym w dziurki wentylacyjne (zrób je przed włożeniem ptaka do pudełka).
Jeśli zwierzę jest wyziębione, włóż do środka słoik/plastikową butelkę z ciepłą wodą (w razie potrzeby owiń skarpetką/ręcznikiem) – taki termofor zapewni komfort cieplny, pamiętaj jednak, aby odpowiednio go zabezpieczyć – poruszając się w trakcie transportu może zrobić krzywdę ptakowi. Istotne jest także zapewnienie ciemnego otoczenia – zakrycie klatki/pudełka materiałem tak, by nie blokować dostępu powietrza, będzie wystarczające.
Jeśli to ssak, najlepiej skontaktuj się z ośrodkiem, do którego zamierzasz przywieźć zwierzę. Pamiętaj: Dzikie zwierzę, nawet jeśli w tej chwili bezsilnie leży na poboczu, w poczuciu zagrożenia jest w stanie zmobilizować organizm do wysiłku podjęcia próby obrony lub ucieczki.