DZIKIE ZWIERZE RANNE W WYPADKU KOMUNIKACYJNYM

Jeśli jesteś świadkiem kolizji, w wyniku której ucierpiało dzikie zwierzę, pamiętaj, że masz obowiązek udzielić mu pomocy. Na stronie naszych przyjaciół ze GDOŚ (KLIKNIJ TUTAJ) znajdziesz wykaz ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt, do których możesz się zgłosić – poinformowanie odpowiednich służb jest bowiem niezbędną pomocą, jakiej każdy z nas może udzielić.

Pierwszym, co należy zrobić, jest zabezpieczenie zwierzęcia i – jeśli to możliwe – drogi (wystarczy oznaczenie jej trójkątem). Kolejnym krokiem jest kontakt z odpowiednimi służbami – w zależności od stanu zwierzęcia, godziny oraz lokalizacji będą to różne służby. Polecamy kontakt ze zweryfikowanymi ośrodkami rehabilitacji zwierząt, jednak jeśli nie masz takiej możliwości, warto zadzwonić na 112, straż miejską czy policję.

Pamiętaj, by nie dotykać bez potrzeby rannego zwierzęcia – to nie pies czy kot, nie uspokoi się od Twojego dotyku czy głaskania, co więcej, może okazać się niebezpieczne. Nawet bowiem będąc ranne, dzikie zwierzę w poczuciu zagrożenia jest w stanie zmobilizować siły do obrony lub ucieczki.

KOLIZJA Z DZIKIM ZWIERZĘCIEM - ASPEKTY PRAWNE - opracowanie autorstwa Reginy Skibińskiej

Znalazłeś młode zwierzę/ptaka poza gniazdem? Zajrzyj TU oraz do FAQ

JAK ZABEZPIECZYĆ ZWIERZĘ DO CZASU PRZYJAZDU SŁUŻB?

Przede wszystkim, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie oraz tym, że masz do czynienia z dzikim zwierzęciem, które naturalnie boi się człowieka – nasza bliska obecność czy dotyk to dla niego ogromy stres, nie zaś ukojenie. Podczas zabezpieczania zwróć uwagę na okolicę, jeśli to możliwe – zabezpiecz lub oznacz miejsce, którym się znajdujesz tak, by inni uczestnicy ruchu widzieli, że coś się dzieje.

Jeśli rozmiar i stan zwierzęcia pozwala na jego zabezpieczenie w transporterze, pudełku, pamiętaj o zasadzie Trzy Razy „C” – Ciepło, Cicho, Ciemno.

NIE KARM ani NIE PÓJ samodzielnie rannego zwierzęcia. Służbom, z którymi się skontaktujesz, podaj jak najbardziej szczegółowe dane.